3 Aralık 2009 Perşembe

NEJAT İŞLER'DEN SERT TEPKİ


ÇALIŞMA ŞARTLARINI KINADI

'Kapalıçarşı' oyuncusu Nejat İşler, dizi çekmenin zorluklarından yakındı: 60 gündür setteyim, dört günüm boştu. Böyle sürerse, bir oyuncumuzu setlerde kaybecedeğiz
atv'nin sevilen dizisi 'Kapalıçarşı'da 'Cemil'i oynayan Nejat İşler, Türkiye'de zor şartlar altında çalıştıklarını söyleyerek "Böyle çalışmaya devam edersek, bu yıl bir oyuncumuzu setlerde kaybedeceğiz" dedi. Kendi haklarını korumak için Birleşmiş Oyuncular adında bir meslek grubu kurduklarını belirten İşler, "Önce telif haklarımızı çözüp, ardından çalışma saatlerimizi insancıl bir duruma getireceğiz" diye konuştu.

'Kapalıçarşı' sizde nasıl bir duygu yaratıyor?
Biraz Ertem Eğilmez'in yaptığı filmlere benziyor. Hani o Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan'ın birlikte oynadığı filmler vardı ya... Sanki bu da 70'lere ait bir dizi gibi.. Hani böyle esip gürleyecek milleti peşinden sürükleyecek bir iş değil ama seyredildiği zaman alışkanlık yapacak bir şey...

SEKTÖR ÇOK VAHŞİLEŞTİ
Reytinglerle ilgileniyor musunuz?
Mecburen! Çünkü iş gittikçe vahşileşmeye başladı. Diyelim ki reyting kötü geldi, hemen sebeplerine bakıyorlar. Genelde musluğun başındakiler kendilerini hep haklı buldukları için, suçu hep altlarda arıyor. Sette çalıştığınız insanların, daha isimlerini bile öğrenemeden ekip değişiyor. Değişince de yeni bir ekip olana kadar belli bir zamanın geçmesi gerekiyor.

Oyuncu suçlu bulunmuyor mu peki?
Hayır bu durum oyuncuya maledilemez. Ne yapacaklar yani, reyting kötü geldi diye, adamı senaryoda öldürecekler mi? O yüzden oyuncu, bu gelişmeden daha geç etkilenir.

Dışardan bakıldığında soğuk biri gibi gözüküyorsunuz. Öyle misiniz?
Bilmiyorum ama arkadaşlarımla eğleniyorum. Hayatım boyunca ben yabancılarla eğlenceye gitmedim. Bu nedenle insanlara soğuk geliyor olabilirim.

Set dışında nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Arkadaşlarımla buluşurum, halı sahada futbol maçları düzenleriz. Bir de kitap okurum.

TV programlarında niye yoksunuz?
Bir kere Okan Bayülgen'in programına gittim, neler oldu baksanıza! Niye gideyim? Ben böyle mutluyum..

Yakından tanımayanlar sizi sürekli alkol alan biri gibi görüyor. Bu izlenimden rahatsız oluyor musunuz?
Vallahi tam 60 gündür sürekli setteydim. İnanılmaz bir yoğunlukta çalıştım. Sadece dört gün boş vaktim oldu. İnanın vakit olmadığı için de arkadaşlarımla buluşup bir kadeh bile içmedim.

Timucin Esen olayı hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum... 'Sarhoşun mektubu okunmaz' diye bir laf vardır. Dolayısıyla sarhoşa ve deliye ellenmez. Polisin tutumuna çok sinirlendim. Zengin çocuğu, kızın kafasını kopardı, tutup da onu böyle almadılar. Hiçbir oyuncu bugüne kadar adam öldürmedi. Hiçbir sanatçı bugüne kadar hırsızlık yapmadı. Bu mudur karşılığı? 18 saat çalıştıktan sonra gidip bir şey içmek istiyorum. Buna kim karışır! "Magazin gazetecileri fenadır" demek doğru olmaz. Oyucuların içinde de, gazetecilerde de mesleğini kötü yapanlar var.

Türkiye'nin siyasi durumunu takip edebiliyor musunuz?
Ben Türkiye'nin durumunu açıkcası hiç iyi görmüyorum. Ülkenin en büyük sorunu eğitim ve sağlık. Ben bunların parasız olması gerektiğini savunuyorum. Çünkü cehalet ortadan kalkarsa, daha bilinçli bir toplum oluşur...

YATAK MUHABBETİ OLMAYAN OYUNDA ROL ALMAK İSTERİM
Sizi niye tiyatroda göremiyoruz?
Sahne benim için çok önemlidir. Bu yüzden iyi birşey çıkarsa oynamak istiyorum. Ancak altı senedir de ne yazık ki çıkmadı! Yoğunluğumdan dolayı ben de malesef fazla ilgilenemiyorum. Ama "Aman tiyatroyu çok özledim, gidip oynayayım" şeklinde değil de keyifli bir iş olursa yapmak istiyorum. Erkekler, kadınlar ve yatak muhabbetlerinin olmadığı, Türkiye'nin sorunlarına eğilen bir şey olsun istiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder